Szanowni Państwo,
Niniejsza instrukcja przeznaczona jest dla uczestników badania jakości snu.
Opisane tutaj parametry mogą być wykorzystane wyłącznie przez uczestników badań.
Kopiowanie, powielanie, zamieszczanie w całości lub fragmentach na stronach www bez pozwolenia autora zabronione.
Należy pamiętać, że zapis przedstawia Państwa aktywność ruchową podczas snu, która z dość dużą dokładnością odzwierciedla przebieg i jakość snu. Wykonane badanie nie jest oczywiście tak dokładne jak polisomnografia (badanie w laboratorium snu polegające na zapisie wielu parametrów organizmu), ale do badań przesiewowych ta metoda jest wystarczająca. Wykonany zapis służył do celów naukowych (krótkie badanie populacyjne) i metodyka nieco odbiegała od zalecanej w przypadku badań diagnostycznych w kierunku zaburzeń snu – w tym wypadku zapis prowadzony jest przez co najmniej tydzień przez całą dobę (rejestrator cały czas założony na rękę).
Wynik badania składa się z 2 części – wyników liczbowych oraz wykresów aktywności ruchowej i natężenia światła. Analizowane dni zaznaczone są na różowo, czarne słupki – aktywność ruchowa (im większy słupek – tym więcej epizodów ruchu było podczas minuty), kolor żółty – natężenie światła. Czerwone linie – zaśnięcie i pobudka.
Nie wszystkie parametry zaprezentowane w wynikach badania mają ustalone normy (część z nich ma znaczenie w badaniach naukowych). Zazwyczaj podawane są normy dla długości snu oraz latencji (czasu od położenia się do łóżka do momentu zaśnięcia).
Większość ludzi śpi 6-10 godzin (ok. 80% średnio 7-9 godzin). Jest to długość snu wskazywana w badaniach ankietowych, a więc niezbyt dokładna. Zalecana ilość godzin snu dla dorosłych wynosi 7-8 godzin. Taka ilość jest wystarczająca po warunkiem, że sen jest efektywny (tzn. sen odbył się w odpowiednim czasie, t.j. w nocy oraz nie był zbyt często przerywany).
Properities – dane techniczne rejestratora
Markers – data i czas naciśnięcia przycisku na rejestratorze
Sleep analysis – parametry snu – w kolumnach: poszczególne dni zapisu i wartości minimalna, średnia i maksymalna.
· Start day – data początku zapisu
· Day of week – dzień tygodnia
· End day – koniec zapisu
· Lights out – godzina zgaszenia światła
· Fell asleep – godzina zaśnięcia
· Woke up – godzina obudzenia się
· Got up – wstanie z łóżka
· Time in bed – czas spędzony w łóżku, mierzony od zgaszenia światła do wstania z łóżka, który najbardziej odpowiada powszechnie stosowanemu określeniu „czas snu”. Wg moich badań średnio spędzamy w łóżku 7 godzin (większość ludzi od 6 do 8)
· Assumed sleep - całkowity czas snu - czyli od godziny zaśnięcia do godziny obudzenia. Wg moich badań zazwyczaj całkowity czas snu wynosi 6:50 (w większości przypadków od 5:50 do 7:50)
· Actual sleep time - czas efektywnego snu - który to parametr daje obraz ile rzeczywiście śpimy każdej nocy (od całkowitego czasu snu odejmuje się czas czuwania w nocy – opis poniżej). Niestety dla tego ostatniego parametru norm nie określono, wg moich badań wynosi on około 6 godzin (dla większości badanych waha się od 5 do 7 godzin). Wartość tą przedstawia się również procentowo w stosunku całkowitego czasu snu (6) – zazwyczaj jest więcej niż 87% (im więcej tym lepiej).
· Actual wake time - czas czuwania - podawany w minutach i sekundach lub procentowo w stosunku do całkowitego czasu snu. Parametr ten mówi przez ile minut w nocy nasza aktywność ruchowa była większa niż pewien założony poziom. Każdy z nas wybudza się kilka razy w nocy (zazwyczaj tego nie pamiętamy) i jest to rzecz jak najbardziej normalna. Zazwyczaj czas ten wynosi od 30 do 70 minut. Wartość podana jest również procentowo w stosunku do całkowitego czasu snu (zazwyczaj około 11% całkowitego czasu snu). Im wartość mniejsza – tym sen bardziej efektywny i lepszy.
· Sleep efficiency - efektywność snu – parametr uzyskujemy dzieląc czas efektywnego snu przez czas spędzony w łóżku *100%. Mówi on o tym jaki procent czasu spędzanego w łóżku rzeczywiście wypoczywamy (śpimy). W uzyskanych wynikach wartość ta waha się od 70 do 92%. Im wartość większa- tym sen bardziej efektywny.
· Sleep latency - latencja snu - czas, jaki upływa od zgaszenia światła do zaśnięcia. Podawane wartości normatywne różnią się w zależności od sposobu pomiaru. W badaniach polisomnograficznych norma wynosi od kilku do kilkunastu minut (zbyt krótko – świadczy o nadmiernej senności, zbyt długo – bezsenności). Sprawa wygląda inaczej w przypadku badań aktygraficznych (czyli takich jakie przeprowadzono). Zazwyczaj ten rodzaj badania wskazuje na krótszą, niż jest rzeczywiście latencję. Tak więc latencją poniżej 5 minut nie należy się przejmować. W przeprowadzonych badaniach wynosi ona średnio około 6 minut (od 0 do 12 minut).
· Sleep bouts, Wake bouts - liczba epizodów snu / wybudzeń – wartości te (zazwyczaj zbliżone do siebie) wskazują ile razy w ciągu snu wykazywaliśmy podwyższoną aktywność ruchową (wybudzenie - wake) i aktywność obniżoną (sen - sleep). Uwaga – wartości te nie są tożsame z fazami snu w badaniu polisomnograficznym. Parametr stosowany w badaniach naukowych, zazwyczaj przyjmuje wartość od 16 do 30.
· Mean sleep/wake bout - Średnia długość epizodu snu / wybudzenia – parametr określający ile czasu trwają ww. epizody. Dla snu zazwyczaj mieści się on w granicach 11-23 minut, dla wybudzenia – 1,5-2,5 minuty.
· Immobile mins - Sumaryczna liczba minut pozostawania w bezruchu podczas całkowitego czasu snu - jest to czas, gdy zarejestrowana aktywność jest mniejsza niż ustalony poziom bezruchu. Jej wartość zleży zarówno od aktywności w nocy jak i od czasu snu, dlatego lepszym wskaźnikiem jest poniższy parametr.
· Immobile time % - Liczba minut w bezruchu w stosunku do całkowitego czasu snu - określa ile procent całkowitego czasu snu byliśmy nieruchomi. Zazwyczaj wartość ta mieści się w zakresie 83-92%.
· Mobile mins /Mobile time (%) – całkowity czas ruchu podczas snu (w minutach) lub w stosunku procentowym do całkowitego czasu snu (%)
· Immobile bouts – liczba epizodów bezruchu podczas snu
· Mean immobile bout – średnia długość epizodów bezruchu podczas snu
· Immobile bouts <= 1min – liczba krótkich (<= 1minuta) epizodów bezruchu podczas snu
· Immobile bouts <= 1min (%) - liczba krótkich (<= 1minuta) epizodów bezruchu podczas snu w stosunku do całkowitej liczby epizodów bezruchu (w %)
· Total acivity score – całkowita liczba aktywności (ruchu) zliczona podczas snu
· Mean activity / epoch - średnia liczba ruchów na minutę (epoch w niniejszym badaniu ustawiono na 1 minutę)
· Mean nonzero activity / epoch – całkowita liczba aktywności podzielona przez liczbę minut w których wykryto ruch (średnia aktywność podczas ruchu) – czyli jeśli już się poruszamy to jak intensywnie (rośnie np. w przypadku zespołu niespokojnych nóg)
· Fragmentation Index – wskaźnik stopnia fragmentacji snu – wartość mówi o stopniu fragmentacji snu na okresy snu i aktywności. Im wartość mniejsza – tym lepiej.
· Threshold – próg czułości używany do analizy (ustawienie programu analizującego)
· Rest per 24h (%) – parametr używany przy zapisie całodobowym
· Average light (lux) – średnie natężenie światła podczas badania – mało miarodajny pomiar ze względu na zasłonięcie rejestratora rękawem, kołdrą, itp.
· Central Phase Measure (min) – parametr używany w przypadku zapisu całodobowego